Base Camp (nebo Map Source) versus Seznam mapy

Vše o software od společnosti Garmin.

Moderátor: freewall

Base Camp (nebo Map Source) versus Seznam mapy

Příspěvekod hajzlponak v 14.3.2016, 16:52

Zdravím vás všechny!

Rád bych se podělil společně s vámi zkušenými praktiky o názory na uživatelskou (NE)přívětivost sw Base Camp BC (nebo Map Source MS) oproti fantastickému plánování tras v "obyčejných" seznamáckých mapách.
Potřeboval jsem jet z A do B a protože jsem schopen zabloudit i ve vlastním bytě 1+1, jal jsem se použíti svou dnes již asi zastaralou Garmin 1490T Life Time (asi celoživotně "strašně moc času" ?). Startnul jsem BC a poté i MS a po asi 4 hodinách, kdy se mi nepodařilo udělat smysluplnou trasu z Chvaletic do Chrudimi novým OBCHVATEM (podotýkám samozřejmě s naprosto novými aktualizovanými mapami), jsem totéž vyzkoušel v mapách na Seznamu. Za necelou jedinou minutu včetně zadávání parametrů byla požadovaná trasa jak vymalovaná!!
Takže nejenže se mi nepovedlo přinutit sw BC ani MS k nějaké smysluplné požadované trase, ale nepovedlo se mi ani se naučit s těmito sw pracovat. Oproti tomu je plánování tras v Seznam mapách NAPROSTÁ lahůdka!!! Kliknu na místo, odkud jedu, kliknu na místo, kam přesně jedu, a za pár sekund mám trasu hotovou.
ALE CO JE NEJLEPŠÍ:
Pokud se mi trasa nelíbí, kudy vede, kliknu levým myšítkem (a držím ho) na vybarvenou trasu v místě, kudy nechci jet, a pouhým přesunutím trasy na požadovanou silnici či obec dojde k okamžitému výpočtu nové trasy!!!
NEJVĚTŠÍM PROBLÉMEM JE DOSTAT TUTO TRASU DO NAVIGACE - 1490 to neumí nebo se mi to zatím nepovedlo.
Z mého pohledu jsou oba sw BC a MS úplně na co? Zájemce o odpověď odkazuji na klasickou hlášku soudruha poručíka Hamáčka z Černých baronů.
Já osobně jsem se ještě nesetkal s tak "user NO friendly" sw jako jsou oba zmiňované produkty. Fakt tak blbej sw aby jeden pohledal...
Jak se s tím pracuje vám? A zkoušeli jste podobné plánování tras v obou případech?

A to jsem ještě zapomněl zmínit ten naprosto neuvěřitelný bonus na Seznamu v podobě možnosti přepnutí seznamáckých map na letecké mapy, kdy se ještě můžete podívat, kam to vlastě jedete a jak to tam vypadá!!! A to dost detailně a včetně kruháčů, parkovišť, křižovatek, domů atd.!

Prosím o vaše názory, budu z nich čerpat, abych se poučil!
Jako obvykle bude asi chyba mezi postelí a klávesnicí...

Děkuji a přeji hezký den!

Mike hajzlponak
hajzlponak
 
Příspěvky: 6
Registrován: 13.3.2016, 10:46

Re: Base Camp (nebo Map Source) versus Seznam mapy

Příspěvekod konf14 v 15.3.2016, 14:27

Psst! Tady nemůžeš vychvalovat Seznam oproti Garminu. Já už to párkrát udělal a se zlou se potázal. :usmev:
S tvým problémem ti neporadím, protože nemá řešení. Seznam bude VŽDY lepší než navigace, protože (jak mi bylo řečeno) u Seznamu se na výpočtu podílí stovky serverů. A plánování trasy v Seznamu je pro lidi, kdežto ve výtvorech Garmina pouze pro navigační nadšence.
Já po letech dospěl k poznání, že pokud chci bloudit, tak pojedu podle navigace. Ale pokud někdy plánuji trasu v BC, tak nikdy ne celou z A do B, ale po troškách. Nejdřív zkus dlouhou trasu a když to nevyjde, úsek zkrať - ono se pak podaří. A vždy si zkontroluj kudy tě vede. A mezibody si neplánuj na křižovatky, protože pak budeš očekávat hlášení "Odbočte vlevo nebo vpravo" a ono se ozve "Dojeli jste do cíle cesty". A než se navigace vzpamatuje a začne navigovat dál, tak už jsi zařazený v blbým pruhu.
Ovšem ne každá navigace umí nahrát trasu z BC, jestli zrovna 1490, to netuším. Já měl nuvi 42 - ta to neuměla, tak jsem si pořídil nuvi 56 - ta to umí.
Garmin nüvi 56 Lifetime
Octavia 1.8T 110kW
konf14
 
Příspěvky: 254
Registrován: 3.1.2014, 21:03
Bydliště: Sudety

Re: Base Camp (nebo Map Source) versus Seznam mapy

Příspěvekod JarryC v 15.3.2016, 16:39

Ahoj,vystihls to perfektně, lépe bych to nedokázal. Mám úplně stejný názor. Prostě ať dělám co dělám, plánuji jak chci, stejně mě navigace vede podle svého, ne sice úplně blbě, ale ne tudy, kde jsem si trasu naplánoval. Myslím že to nevybojuješ. :KO:
JarryC
 
Příspěvky: 11
Registrován: 17.11.2014, 8:13

Re: Base Camp (nebo Map Source) versus Seznam mapy

Příspěvekod Gumídek v 16.3.2016, 13:15

Pro konf14. Ale klidně pište pravdu, pánové. Protože pak lidé, kteří hledají pro sebe správný typ navigace, neudělají chybu....
Gumídek
 
Příspěvky: 5640
Registrován: 18.10.2006, 6:26

Re: Base Camp (nebo Map Source) versus Seznam mapy

Příspěvekod Rubic v 16.3.2016, 19:50

Ahoj, jakou pravdu můžeš očekávat od mládenců kteří nečtou návod k použití, nenaučí se pohodlné plánování tras v PC. Neví, po několikaletém používání Nuvi 1490, že si může uložit 10 předem naplánovaných tras? Druhému si dělá navigace co chce, no to je úroveň! Podobně, jako jsem dříve zkoušel k plánování trasy program Tyre, lze použít i mapu Seznamu. Někdo jim to snad zakazuje? Právě objevili Ameriku. Je tam přece export dat ve formátu gpx. Pro trasu Chvaletice/Chrudim se přenese 14 traťových bodů, v BC se vygeneruje trasa stejná s malým nedostatkem v Přelouči - to bude vlasnostmi mapy CNEU. Dobrou noc. :(
Nuvi 765T, Luxe 50, GE v7.18.0.0
Rubic
 
Příspěvky: 284
Registrován: 25.8.2009, 20:23

Re: Base Camp (nebo Map Source) versus Seznam mapy

Příspěvekod Gumídek v 17.3.2016, 6:54

I taková je pravda. Jelikož vím, jací jsou uživatelé počítačů, tak i taková věci, jako je uživatelská nepřívětivost aplikace pro navigaci může rozhodnout o neoblíbenosti. My nemůžeme(při svých zkušenostech a znalostech) posuzovat a kritizovat jejich neznalost....Spousta lidí je vůbec ráda, že tu navigaci dokáže ovládat. A každá další složitost jen způsobuje nechuť něco nového zkoušet. A navíc každé takové zkoušení stojí často, který spoustě lidí chybí...
A o tom, zejména lidi nečtou návody a příručky, o tom se vůbec nemusíme bavit. Pro někoho je to až ta poslední možnost.
V životě totiž platí přímá úměra : Čím nižší inteligence, tím větší sebevědomí......
Upozorňuji, pokud to někdo vezme osobně, je to jeho problém, protože je to napsáno pouze všeobecně.....
Gumídek
 
Příspěvky: 5640
Registrován: 18.10.2006, 6:26

Re: Base Camp (nebo Map Source) versus Seznam mapy

Příspěvekod konf14 v 17.3.2016, 8:29

Rubic píše:Je tam přece export dat ve formátu gpx. Pro trasu Chvaletice/Chrudim se přenese 14 traťových bodů

Můžeš na důkaz svého tvrzení poskytnout praktický návod jak dostat trasu ze Seznamu do navigace?
Garmin nüvi 56 Lifetime
Octavia 1.8T 110kW
konf14
 
Příspěvky: 254
Registrován: 3.1.2014, 21:03
Bydliště: Sudety

Re: Base Camp (nebo Map Source) versus Seznam mapy

Příspěvekod Rubic v 17.3.2016, 13:41

Ahoj, žádný praktický postup zpracovaný nemám, jsem z nejstarší generace, která sem chodí, pokusím se to popsat IZ, ale až v pondělí, teď mám koncentraci narozenin a jmenin.
Nuvi 765T, Luxe 50, GE v7.18.0.0
Rubic
 
Příspěvky: 284
Registrován: 25.8.2009, 20:23

Re: Base Camp (nebo Map Source) versus Seznam mapy

Příspěvekod hajzlponak v 18.3.2016, 19:39

Zdravím všechny!

Po půlhodince pokusů a omylů se mi povedl přesun trasy naplánované v Seznam mapách (velmi uživatelsky komfortních!) do navigace Garmin 1490T bez použití těch obludností jako Base Camp nebo Map Source:

1. Naplánuj trasu na Seznamu
2. Vpravo dole klikni na Export
3. Podle typu požadovaného souboru klikni na typ – u mě GPX
4. Vyběhne hláška, kam uložit soubor – standardně Stažené soubory
5. Připoj navigaci do USB
6. Otevři správce souborů – u mě Total Comander
7. Uložený soubor s názvem route.gpx přetáhni do složky Garmin – GPX
8. Ukonči TC a vysuň bezpečně navigaci
9. Zapni navigaci, po nabootování najdi Nástroje – Moje data – Importovat trasu
10. Vrať se, najdi Nástroje – Trasy – na požadovanou klikni, změň na svůj název
11. Klikni na Zobrazit mapu
12. JEĎ!!

Možná bude fungovat i Přijmout (nebo Odeslat) z/do zařízení v sw BC a MS, ale to jsem nezkoušel, protože právě těmto sw jsem se chtěl vyhnout.
Pokud někoho napadne lepší a rychlejší postup, sem s tím! Já to ještě budu taky testovat, může to být zatím nedovařené a mám na to bohužel chronicky málo času. Samozřejmě netuším, zda se tento postup dá aplikovat i na jiné navigace, spíše (téměř určitě) ne, max. na nějaké podobné typy od Garmina. Vyzkoušejte a dejte vědět, třeba to někomu pomůže.

Mike hajzlponak

„Když všechno ostatní selže, přečtěte si návod!“
hajzlponak
 
Příspěvky: 6
Registrován: 13.3.2016, 10:46

Re: Base Camp (nebo Map Source) versus Seznam mapy

Příspěvekod konf14 v 18.3.2016, 20:16

Co bych za to dal, kdyby to takhle jednoduše fungovalo u mne. S nuvi 56 a nuvi 42 jsem bez šance. Ty si pouze do složky GPX ukládají svoje ujeté trasy.
Garmin nüvi 56 Lifetime
Octavia 1.8T 110kW
konf14
 
Příspěvky: 254
Registrován: 3.1.2014, 21:03
Bydliště: Sudety

Re: Base Camp (nebo Map Source) versus Seznam mapy

Příspěvekod JarryC v 19.3.2016, 17:01

pro hajzlponak: Tak jsem to zkusil podle tvého návodu a ono to fakt jde, ale má to malý háček. Trasa se mě vždy rozdělí na 2 části, že prý moc trasových bodů, já tam přidával jen dva.
JarryC
 
Příspěvky: 11
Registrován: 17.11.2014, 8:13

Re: Base Camp (nebo Map Source) versus Seznam mapy

Příspěvekod Rubic v 21.3.2016, 14:44

--> hajzlponak
Děkuji,,že si tomu věnoval chvíli času. Taky jsem se podíval na to, zda přenosem dat z Mapy.cz lze docílit uspokojivé trasy v CNEU 2016.20 ? Protože oba máme stejnou poslední mapu- Garminem záměrně opožděnou, tato mapa neobsahuje takové aktualizace jako jsou v Mapy.cz. I když se přenesou data do BC, výsledek po přenosu trasy z BC do Nuvi je odchylný.
Pohled na trasu v Mapy.cz lze použít při vytváření trasy přímo v Plánovači v Nuvi - těch průjezdních bodů nemusí být tolik jako při exportu dat z Mapy.cz do BC. V místech, kde se obě mapy liší, shoda být nemůže.
U Medlesic má Mapy. cz mimoúrovňové křížení silnic, CNEU nikoli.
Přesouvání trasy přidržením klávesy Alt je v BC rovněž možné, jako v Mapy.cz .

ScreenShot002.jpg
ScreenShot002.jpg (303.12 KiB) Zobrazeno 15017 krát
Naposledy upravil Rubic dne 9.11.2016, 14:09, celkově upraveno 1
Nuvi 765T, Luxe 50, GE v7.18.0.0
Rubic
 
Příspěvky: 284
Registrován: 25.8.2009, 20:23

Re: Base Camp (nebo Map Source) versus Seznam mapy

Příspěvekod hajzlponak v 21.3.2016, 16:32

Zdravím!

Snad ani není třeba děkovat, ale potěší to. Dělal jsem to především z egoistického hlediska hlavně pro sebe, abych se co nejméně namáhal a měl se dobře. :usmev:
Možná jsem se unáhlil a MS nebo BC nejsou zase až tak k ničemu, nemají jen tuto funkci a někomu mohou vyhovovat. Ale z mého pohledu konkrétně plánování tras budu plánovat na Seznamu. Tam jsem se nemusel nic učit a zcela intuitivně byla trasa velmi rychle sestavena.
Ty chyby u Medlešic jsou opravdu dost zásadní - severně od M. je mimoúrovňové křížení (dokonce bez napojení) a jihovýchodně od M. je to taky v CNEU špatně - nedá se dostat na silnici č.37, až o kus dál. Je to ještě vidět na leteckých mapách, jak to bylo původně, je to tehdy rozestavěné.
Minulý čtvrtek jsem jel do chrudimské nemocnice a celou Chrudim jsem objel východně až na současný konec obchvatu, kde se napojí 37 na 17.
Jinak máš taky pravdu: Při kontrole průjezdních bodů trasy přenesené ze Seznamu do navigace mým zkráceným postupem jsem zjistil, že je jich taky zbytečně mnoho, např. už ve Chvaleticích. Inu nic není dokonalé kromě mě. :mad2:
Asi jsem značně naivní, ale vysvětlil bys mi prosím pojem Záměrně zpožděně vydané mapy? Wtf?? To je zase nějaká svinská obchodní politika či čo? Jako obvykle zase půjde o prachy, jak jinak...

Děkuji Ti za čas a odpověď!

Mike hajzlponak
hajzlponak
 
Příspěvky: 6
Registrován: 13.3.2016, 10:46

Re: Base Camp (nebo Map Source) versus Seznam mapy

Příspěvekod Rubic v 21.3.2016, 16:45

Ahoj, když jsme si navigaci kupovali, tvrdil Garmin, že mapu aktualizuje 4x do roka. Potom od nějakého data prohlásil, že určité typy navigací jsou již staré (Laskavě si všichni nakupte nové!) a mapu v provedení NT aktualizuje jen 2xdo roka. A proto se divíš, že Ti Garmin_Express nenabízí novější _ CNEU_NT_2016.30 ?!
Nuvi 765T, Luxe 50, GE v7.18.0.0
Rubic
 
Příspěvky: 284
Registrován: 25.8.2009, 20:23

Re: Base Camp (nebo Map Source) versus Seznam mapy

Příspěvekod hajzlponak v 21.3.2016, 19:00

Zdar!
Ve svém věku a se svými zkušenostmi už bych se měl pomalu (no už spíš rychle) naučit TADY se ničemu nedivit.
V tom případě ale udělali soudruzi z Garminu chybu, protože zapomněli do navigace nainstalovat kurvítko. Po záruce by navigace klekla a než vysunout zase cca 5 až 7 litrů, konečně bych se třeba naučil i NEBLOUDIT. Jenže když těm lakomejm userům ty stroječky vydrží přes 10 let, jak ty chechtáky z nich dostat?
Koneckonců vždyť je to pakatel, zejména pro nás, co :pulka: zlaté cihly a Masarykem si zapalujeme :doutnik: .
Ty ještě nemáš tiskárnu na peníze?

M h
hajzlponak
 
Příspěvky: 6
Registrován: 13.3.2016, 10:46

Další

Zpět na Garmin

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků