Vše o tvorbě POI pro ČR (developer)
Odeslat odpověď

Odstranění chyb / Návrhy na vylepšení

17.7.2006, 16:52

Vím, že tvorba POI je dobrovolná záležitost, proto bych nechtěl aby to vyznělo že tady hlásám že někdo něco dělá špatně, protože si velice vážím práce druhých a ještě k tomu dobrovolné, ale měl bych pár podnětů, které by mohly být ku prospěchu.

Nebylo by marné, aby autor jednotlivé kategorie POI při zavádění na web napsal aspoň stručně do poznámky co daná kategorie řeší. Je jasné, že od CZ-Nakup_PENNY budu očekávat PENNYmarkety, ale třeba už nemusím vědět co mám očekávat od CZ-P+R , nebo CZ-Curpauza a jak jsou přesně rozdělené čerpací stanice (CZ-Ruzne_Cerpaci_stanice, CZ-Ostatni_Cerpaci_stanice) apod.

Bylo by dobré přesněji pojmenovávat jednotlivé POI (např: HONDA Proresta Pribram, Evropska 678 >420318632906 ), protože jelikož existuje spoustu specifických kategorií které asi většina slučuje do jedné kategorie, např: CZ-lanove_centra + CZ-Inline_bruslarske_tereny + CZ-Hokejove_Stadiony sloučeny třeba do CZ-sportovni_strediska. Potom když se mi na mapě zobrazí POI z kategorie Sportovní střediska s názvem C.V.AK>420724140098, tak rozhodně neuhádnu zda jde o lanové centrum, bruslení, či hokej, stejně tak jako třeba POI s názvem Litomerice. Možná by nebylo od věci některé názvy napsat radši delší ale tak aby to člověk pochopil o co jde než šetřit místem na úkor kvality (např. místo názvu POI LC…napsat třeba název Lanové centrum…
Je také asi zbytečné dávat před název zkratku CZ, která zbytečně název prodlužuje a znepřehledňuje.

Dále bych měl prosím dotaz zda je chyba u mne v PDA nebo na straně POI, pokud se mi špatně zobrazuje čeština, např. v kategorii CZ-Kempy – je to docela nepříjemné, protože pokud se chcete navigovat třeba na Autokemp Pláž u Seče tak pokud zadáte do vyhledávání jak plaz nebo sec tak Vám to nic nenajde protože je to zkomolené na Autokemp Pla* u Se*e.

Pokud jsem se svými podněty někoho dotknul, tak se omlouvám, ale nemyslel jsem to špatně a samozřejmě budu rád pokud někdo napíšete i vaše postřehy a jelikož něco mohu vidět pouze ze svého úhlu pohledu, klidně mě v něčem opravte.

17.7.2006, 22:38

Cose tyce delky nazvu, jsme bohuzel omezeni tusim 63 znaky (nechce se mi to ted hledat), cili ono zase na nejake dlouhe popisovani to moc neni.
Co se tyce kategorie, vetsinou je zrejma z nazvu, u CS - ruzne se jedna o ruzne CS, kde je uveden nazev firmy, Ostatni - neuveden nazev firmy
Pokud se tyka cestiny, je to vec spravce
TT neumi cesky, takze je treba POI psat bez hacku (TT umi jenom carky)

18.7.2006, 11:31

Nebylo by teda dobré napsat třeba pár řádků - několik bodů kterých by se měl držet tvůrce (správce) POI? Aby potom třeba nevznikaly POI s diakritikou, které TT zkomolí nebo názvy POI typu Litomerice. K tvorbě POI.DAT je taky napsaný pěkný postup, kterého když se držím tak se nemusím na nic dotazovat. Myslím si totiž že je škoda dělat něco nevědomky polovičatě, když by to šlo rovnou dělat tak aby to bylo použitelné na 100%.
A jestli je limit pro délku názvu nějakých 63 znaků, tak si myslím že to bohatě stačí, když třeba název HONDA Proresta Pribram, Evropska 678 >420318632906 je plně vystihující a má 45 znaků. Takže ještě bohatá rezerva. Potom opravdu není problém místo LC... napsat Lanové centrum...

MilanSu: Co se tyce kategorie, vetsinou je zrejma z nazvu...
většinou je zřejmá, ale jak má třeba nově příchozí uživatel vědět co znamená třeba CZ-P+R? (já to vím, nepotřebuji to vysvětlit)

18.7.2006, 21:36

kdo potrebuje ten ví a kdo neví tak nepotrebuje =)

19.7.2006, 0:14

Je pravda, že poslední dobou jsem měl trochu laxní přístup k tvůrcům nových kategorií a málo je bu*eroval. Slibuju, že to zlepším, dám si více času na komunikaci s těmi, kdo mají špatnou strukturu popisků. Samozřejmě u již vytvořených kategorií není problém úpravit styl popisku hromadně. Určitě se na to v nejbližší době juknu, protože chápu, že NÁM, kteří slučujeme do vlastních POI.DAT souborů, to dělá neplechu.

19.7.2006, 8:18

muxx píše:kdo potrebuje ten ví a kdo neví tak nepotrebuje =)

podle mě je to docela blbá odpověď protože zrovna ve tvém případě, pokud si třeba sloučím CZ-Cajovny do POI.DAT pod Restaurace tak po zobrazení názvu Jasmina,Vesela 164/14,Brno>420542212577 rozhodně nevim zda jde o restauraci, čajovnu, nebo něco jiného... Pokud by to nebyl problém, navrhoval bych název Cajovna Jasmina,Vesela 164/14,Brno>420542212577. U CZ-Bowling by také nebylo marné dopsat před názvy slovo Bowling

Libore_m - díky že jsi se do mě za moje námitky hned nepustil, držím Ti palce abys měl čas a chuť to všechno nadále korigovat...

19.7.2006, 10:20

bowling mas opravenej. u cajoven vaham - mam vymazat nazev, adresu, otviraci dobu nebo telefon, aby se to tam vlezlo?

pokud strcis cajovny do kategorie restaurace, tak to budu brat jako osobni urazku :)

19.7.2006, 14:10

ad Bowling - podle mě už to lepší být nemůže :)

ad Čajovny - myslím si že je zbytečné u většiny čajoven na začátek vypisovat slovo CAJOVNA, když název začíná třeba Dobra Cajovna... To už by měl pochopit každý. Pouze bych navrhoval změnu o těchto dvou názvů na:
Cajovna Symbioza, Janovskeho 44, Praha, Po-PA:11-22,SoNe:od13
Cajovna Jasmina,Vesela 164/14,Brno>420542212577
Oba se v pohodě vejdou do 63 znaků bez toho aniž by se muselo něco mazat.

ad Čajovny v Restauracích
No to je mi jasné že to není zrovna OK kombinace, jenže tvůrci TomToma asi moc do čajoven nechodí když nám neudělali tuhle kategorii :) No a to si představ kdybych půjčil navigaci nějakému štamgastovi a ten si někde na cestách nechal vyhledat restauraci a jako nejbližší bod by mu to našlo třeba Symbioza, Janovskeho 44, Praha, on by tam vtrhnul a požadoval by jedno točený! To by asi byla scénka jak z nějakýho filmu. :)

21.7.2006, 12:42

čajoven na začátek vypisovat slovo CAJOVNA, když název začíná třeba Dobra Cajovna... To už by měl pochopit každý. Pouze bych ad Čajovny v Restauracích

imho C je dostatečné, pokud je to uprostřed názvu - Dobrá C
Cajovna na zacatku je¨n stezuje vyhledavani

hromadne prejmenovani

25.8.2006, 20:21

Nevite nekdo jak jednoduse hromadne prejmenovat POI? Mam totiz problem s tim, ze vsechny POI v urcite kategorii zacinaji stejnym nazvem a Tom Tom mi zobrazuje jen prvnich par znaku, zbytek se tam nevejde, takze pri planovani trasy vidim napriklad SHELL Olomouc... a zbytek nevidim, takze nevim o kterou shellku se jedna :-(

26.8.2006, 23:42

Kliknes na nazev a zobrazi se delsi a pak jedes dolu a vidis delsi nazvy, vyjedes mimo na posuvnik a pripadne posunes a hledas dale dokud nenajdes tu co hledas. Pripadne zadam primo ulici (pokud vim) TT hleda sekvenci, nemusi byt na zacatku. Cili kdyz hledam nejblizsi CS nonstop, zadam nonstop a vyberu

29.8.2006, 21:34

tenhle postup u mě nefunguje, používám TT One a tam prostě vidím prvních asi 15 znaků a když na to kliknu, hned se spočítá trasa a já vlastně ani pořádně nevím kam když ty začátky názvů jsou všechny stejný. Zatím to řeším tak, že si ten POI najdu na mapě a naviguju na něj. Velkej problém to není. Co mě trochu mate v této diskusi, že často není jasné o jaké navigaci je vlastně řeč, možná by neškodilo upřesnit jestli se to či ono týká PDA, TT, mobilu atd.

29.8.2006, 22:57

Mozna jsem to blbe napsal kliknuti na polozku jsem myslel vlastne asi tapnuti (abych to popsal spravne), to znamena das stylus na polozku, ale nesmis jej zvednout a pak s nim musis porad jet, jakmile jej zvednes vybere se prave aktualni polozka.
Ale nevim jestli to funguje na TT One

29.8.2006, 23:06

No jo, tak teď jsem to zkoušel a skutečně to funguje jak jsi to popsal, musí se na ten název ťuknout a držet, posouvat a je to v pohodě. Člověk se pořád učí :-) A do manuálu se taky všechno napsat nedá :-) Tak díky za radu.
Odeslat odpověď